Opis kierunku
To studia informatyczne, które umożliwią Ci uzyskanie tytułu inżyniera z kompetencjami w obszarze nauk ścisłych oraz technicznych. Ukończenie studiów pozwoli Ci w sposób twórczy stosować i rozwijać technologie komputerowe, rozumiane jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy i praktyki o szerokim znaczeniu dla współczesnej gospodarki. Będziesz dysponował wiedzą oraz umiejętnościami, przede wszystkim praktycznymi, dotyczącymi różnych dziedzin informatyki, cyfrowego przetwarzania danych, elektroniki analogowej i cyfrowej, telekomunikacji i automatyki, jak i tworzenia i zarządzania systemami informatycznymi, aplikacjami (także mobilnymi) oraz usługami sieciowymi/internetowymi włączając w to rozwiązania wirtualizacyjne i chmurowe.
Atutem kierunku jest aspekt aplikacyjny, techniczny i inżynierski, który odróżnia ten kierunek od informatyki teoretycznej. Zapewnia dzięki emu bardzo dobre przygotowanie kompetencyjne — teoretyczne i praktyczne, a także techniczne i pozatechniczne.
W 3,5-letnim programie studiów znajdują się również przedmioty z obszaru klasyki wykształcenia informatycznego, jak np. programowanie w kilku językach programowania, budowa systemów informatycznych czy tworzenie interaktywnych stron www.
Należy podkreślić, że istotnym walorem tych studiów jest możliwość kształtowania przez studenta swojej ścieżki kształcenia poprzez wybór na każdym etapie studiów spośród przedmiotów kierunkowych. Są to przedmioty spoza głównego kanonu, które funkcjonują w postaci bloków do wyboru i pozwalają na profilowanie własnego wykształcenia zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami czy też przyszłymi planami zawodowymi.
W procesie dydaktycznym wykorzystywane są nowoczesne metody kształenia, takie jak m.in.: Klasa odwrócona, Metoda projektowa i Metoda problemowa. Ponadto każdy student może wykorzystywać zasoby i infrastrukturę wydziału w celu rozwoju swoich kompetencji według pasji i zainteresowań obecnych, jak i odkrytych podczas studiowania na kolejnych latach. Studentom oferowane są praktyki zawodowe, które są realizowane u pracodawców z branży IT/ICT.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem uczestniczenia w praktycznych zajęciach dydaktycznych (laboratoriach) oraz odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi uczestniczenie w zajęciach praktycznych oraz odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Wybrane przedmioty
- Podstawy programowania
- Wstęp do informatyki i elektroniki cyfrowej
- Systemy operacyjne
- Wprowadzenie do technologii internetowych
- Fizyczne i informatyczne podstawy telekomunikacji
- Architektura komputerów
- Fizyczne Laboratorium Mikrokomputerowe
- Fizyka i przetwarzanie danych w systemach wbudowanych; mikrosterowniki, układy komputerowe, sterowniki PLC, mikrokontrolery, układy konfigurowalne FPGA
- Architektura internetu
- Analityka i optymalizacja serwisów handlu lektronicznego e-ecommerce
- Systemy wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości
- Urządzenia mobilne w praktyce pomiarowej: Pracownia systemów pomiarowych, Programowanie urządzeń mobilnych
- Praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji
Kompetencje absolwenta
Będziesz dysponował wiedzą i umiejętnościami, przede wszystkim praktycznymi, dotyczącymi różnych dziedzin informatyki, cyfrowego przetwarzania danych, elektroniki analogowej i cyfrowej, telekomunikacji i automatyki, jak i tworzenia i zarządzania systemami informatycznymi, aplikacjami (także mobilnymi) oraz usługami sieciowymi/internetowymi włączając w to najnowocześniejsze trendy (wirtualizacja, rozwiązania chmurowe).
Będziesz przygotowany do pracy zespołowej oraz zdobędziesz wiele umiejętności inżynierskich w obszarze najnowocześniejszych technik (tele-)informatycznych. Nabędziesz zdolność dostosowywania się do wymogów gospodarki przyszłości opartej na danych oraz wiedzy, w warunkach szybko zmieniającego się rynku pracy kształtowanego przez rozwój nowych technologii. Otrzymasz dobre przygotowanie kompetencyjne - teoretyczne i praktyczne, a także techniczne i pozatechniczne.
Perspektywy zawodowe
Studia przygotują do pracy we własnym przedsiębiorstwie, firmie, jak i w korporacji na stanowisku:
- programisty,
- technika,
- informatyka,
- teleinformatyka,
- elektronika,
- specjalisty ds. rozwiązań internetowych web,
- projektanta systemów informatycznych,
- integratora,
- administratora systemów i sieci.